Amerikaga viza uchun arizalarning 47 foizini rad etdi
2022 yilda O‘zbekistonga Amerika turistik va ishbilarmonlik vizasi bo‘yicha rad javobi berish ko‘rsatkichi 47 foizni tashkil etdi, bu 2021 yilga nisbatan yomonroq, lekin o‘tgan yillarga qaraganda yaxshiroq.
2022 yilda AQShning Toshkentdagi elchixonasi murojaat qilgan O‘zbekiston fuqarolarining 47,04 foiziga B toifali vizalar (sayyohlik va ishbilarmonlik vizalari) berishdan bosh tortgan. Bu haqda AQSh Davlat departamenti hisobotida aytiladi, deb yozmoqda Gazeta.uz.
Bu o‘zbekistonliklarning 45,98 foiziga viza berilmagan 2021 yildagidan yomonroq, ammo pandemiya kuzatilgan 2020 yildan – 74,14 foiz, 2019 yildan – 68,06 foizdan, 2018 yildan – 61,76 foiz va 2017 yildan yaxshiroq – 50,29 foiz.
O‘tgan yil yakunlari bo‘yicha Markaziy Osiyo mamlakatlarida O‘zbekiston vizani rad etish bo‘yicha Tojikistondan keyin ikkinchi o‘rinni egalladi, u yerda 57,03 foiz hollarda ruxsatnoma berilmagan. Qirg‘izistonda rad etishlar ulushi 37,85 foizni, Qozog‘istonda 44,02 foizni, Turkmanistonda 35,69 foizni tashkil etdi.
MDHning boshqa mamlakatlarida vizalar asosan ijobiy javob bilan beriladi: Ozarboyjon – 23,54 foiz, Belarus – 26,05 foiz, Rossiya – 26,18 foiz, Armaniston – 37,87 foiz, Ukraina – 41,27 foiz (o‘tgan yili 15,15 foiz edi).
AQShning Toshkentdagi sobiq elchisi Deniyel Rozenblyum 2019 yilda o‘zbekistonliklar ko‘pincha o‘zining viza muddatini kechiktirib yuborishini ta’kidlagan edi.
«Shuning uchun biz har bir insonni batafsil o‘rganishimiz va u viza muddatini kechiktirib yubormasligiga, mamlakatda noqonuniy muhojir bo‘lib qolmasligiga ishonch hosil qilishimiz kerak», deb ta’kidlagan diplomat.
O‘tgan yil davomida AQShning Toshkentdagi elchixonasining Konsullik bo‘limi dunyo bo‘ylab Diversity Visa (Grin karta) dasturi doirasida turli millatga mansub immigrantlar uchun tasdiqlangan vizalar soni bo‘yicha (5 511 ta) beshinchi o‘rinni egallagan edi. Birinchi o‘rinda Misr (5 529) va Jazoir (5 526) qayd etilgan.