Paxtachida xotin-qizlar «Eng faol kitobxon» tanlovining tuman bosqichida bellashdilar
O’zbekiston bo’ylab har yili 8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kunini nishonlash munosabati bilan turli tanlov va tadbirlar o’tkazilishi an’anaga aylangan. Bu yil ham shu ruhda O’zbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasining Samarqand viloyati ijroiya qo’mitasi tomonidan viloyatdagi korxona va tashkilotlarda faoliyat yuritayotgan 35 yoshgacha bo’lgan xotin-qizlar o’rtasida «Eng faol kitobxon» ko’rik-tanlovi tashkil etildi. Ushbu tanlovning asosiy maqsadi — ayollar jamoasini kitobxonlikka keng jalb qilish, ular orasida mutolaa madaniyatini yanada rivojlantirish va kitob orqali bilim va ma’naviyatni oshirishdan iborat. Mutolaa nafaqat shaxsiy rivojlanish, balki jamiyatning madaniy darajasini ko’tarishda muhim omil hisoblanadi, ayniqsa, bugungi raqamli dunyoda kitobning o’rni alohida ahamiyatga ega.
Tanlov ikki bosqichda o’tkazilmoqda: birinchi bosqich 25-yanvardan 25-fevralgacha tarmoq va tuman darajasida, ikkinchi bosqich esa 6-mart kuni viloyat bosqichida yakunlanadi. Bu orqali tuman va shahar g’oliblari viloyat miqyosida o’zaro bellashish imkoniyatiga ega bo’ladilar. Bugun, ya’ni tuman bosqichida paxtachilik ta’lim, tibbiyot, qurilish, madaniyat va boshqa sohalarda ishlayotgan xotin-qizlar ishtirok etdi. Ular o’zlarining kitobxonlik darajasi va bilimlarini uch shart bo’yicha sinovdan o’tkazishdi: diktant yozish, test topshirish hamda savol-javob.
Birinchi shartda ishtirokchilar 30 daqiqa ichida taxminan 400-500 so’zdan iborat diktantni yozishdi, bu ularga til va imlo qoidalarini qanchalik yaxshi bilishlarini ko’rsatish imkonini berdi. Ikkinchi shart — test sinovida 20 ta savolga 20 daqiqa vaqt berildi, savollar turli adabiy asarlar, mualliflar va kitob mavzulari bo’yicha tuzilgan edi. Uchinchi shartda esa har bir ishtirokchi uchta savolga atigi 3 daqiqa ichida javob qaytarishi kerak bo’ldi, bu ularning tez fikrlash va chuqur bilimlarini sinashga xizmat qildi. Tanlov jarayoni o’zaro raqobatni qiziqarli va shiddatli qildi, ishtirokchilar orasida turli janrdagi kitoblar, jumladan, klassik adabiyot va zamonaviy asarlar haqidagi savollar muhokama qilindi.
Hakamlar hay’ati yakuniy ballarni hisoblab chiqdi va natijalarga ko’ra, Charos Jo’rayeva, Gavhar Ibodullayeva va Dilafruz Shukurovalar eng yuqori ko’rsatkichlarga erishib, viloyat bosqichiga yo’llanma oldilar. Ushbu g’oliblar tuman nomidan viloyatda o’zaro bellashib, mutolaa madaniyatini yanada targ’ib qilishga hissa qo’shadilar. Tanlov nafaqat ishtirokchilarning bilimlarini oshiradi, balki ularni kitobxonlikka undaydi va jamiyatda ayollarning faolligini rag’batlantiradi.
Ushbu kabi tadbirlar O’zbekistonda xotin-qizlarning jamiyatdagi o’rnini mustahkamlash, ularning intellektual salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan. Kelgusi bosqichlarda ham ko’proq ayollar ishtirok etishi va kitobxonlik madaniyati keng tarqalishi kutilmoqda.